sobota, 1 sierpnia 2020

"Prince Polonia" - Max Cegielski

Przyjaźń, przemyt towarów i tajemnice przeszłości z dziewczyną w tle. 



 

„Prince Polonia”.

Autor: Max Cegielski
Stron: 416
Wydawnictwo: Marginesy 2020 r.

                                                                      ***

Książkę chętnie dołączyłam do mojej biblioteczki. Może to za sprawą czasów, w których toczy się akcja lub chęci poznania szczegółów z minionych lat. Nie bez znaczenia są też zainteresowania zawodowe Maxa Cegielskiego, który ma na swoim koncie wiele publikacji. Jest autorem reportaży, powieści, biografii, a obecnie współprowadzi Xięgarnię w TVN24.

Muzyk Radek i jego przyjaciel Janek marzą o lepszym życiu. Chłopaki wyruszają w świat, co nie jest łatwe w ostatniej dekadzie PRL – u. Myśli ich często krążą wokół Magdy, która w liceum podbiła ich serca. Ona również wyjechał z ojcem do Indii, co jest dla nich dodatkowym bodźcem do opuszczenia kraju. By zarobić godziwe pieniądze, zaczynają od drobnego przemytu z NRD. Trafiają do Stambułu i dalej do Singapuru, a magnetowidy zamieniają na złoto. Wydarzenia z przeszłości nie dają o sobie zapomnieć, a radca ambasady może pokrzyżować ich plany.

W latach osiemdziesiątych wyjazd z kraju nie był łatwy i tak oczywisty. Przyjaciele zaczęli od Młodzieżowego Obozu Pracy, który umożliwił im przekroczenie granicy. W tamtym okresie wszystkie wyjazdy kojarzyły się z zarobkiem, byle coś przywieźć. Sprzedawano drożej w Polsce, bo wszystkiego brakowało. Dla większości były to jednorazowe wyjazdy, ale dla naszych bohaterów stało się to codziennością.

Mamy okazje poznać tajemnicę przemytu towarów, pieniędzy, złota. Tajne skrytki i metody, którymi się posługiwali, by oszukać system, celników, obsługę lotniska. Nie tylko temat przemytu i młodzieży jest podjęty, ale i wydarzenia polityczne, które są istotne dla tego okresu. Dowiemy się, na czym zależało wtedy młodym ludziom i czy patriotyzm był dla nich ważny. Dużo emocji związanych jest z przyjaźnią chłopców i próbie, na jaką została wystawiona. Nie bez znaczenia jest wątek kobiety, która nieświadomie odegrał dużą rolę w ich życiu.

W powieści znajdziemy wydarzenia oparte na faktach, dużo szczegółów, dokładnych i sprawdzonych danych. Wspomnienie ludzi, których znamy do dziś ze świata kultury, muzyki, polityki. Czyta się płynnie trochę jak reportaż z fabułą. Ciekawe relacje między przyjaciółmi i ich podejście do pieniędzy oraz ojczystego kraju. Interesujące są detale z tego okresu, ubiór, styl bycia, muzyka, ceny w sklepach oraz jak spędzają czas młodzi ludzie.

Był moment w fabule, gdy zagubiłam się we wszystkich transakcjach handlowych dwójki przyjaciół i ich częstych lotach. Zaczęły mnie nużyć ich wyjazdy, ale wiedziałam, że nastąpi punkt zwroty, więc cierpliwie czekałam.

Opowieść pomoże zrozumieć czasy PRL-u. Przybliża pokolenie, które musiało się bardzo starać, by żyć normalnie, a kombinować, by mieć trochę lepiej. Nie są to lata aż tak odległe, ale gdy porównamy je do obecnych czasów, to zmiany są imponujące i tylko należy się cieszyć, że obecnie młodzież nie boryka się z takimi problemami, jak studenci sprzed trzydziestu lat.

Książka zainteresuje osoby urodzone w latach siedemdziesiątych i starszych, bo czeka ich wiele wspomnień, a przedstawione fakty mogą przypomnieć lub poszerzyć ich wiedzę o nowe fakty. Miłośnicy historii PRL-u, ludzie zbierający gadżety z tamtego okresu oraz fani motoryzacji, klasyków będą w pełni usatysfakcjonowani lekturą.

 

 

Polecam wszystkim.

 

 Książka na prezent dla… 

 

Powieść dla Kobiety i Mężczyzny, bo tematy poruszane w książce mogą być im bliskie, a wspomnienia z przeszłości wzruszyć i wywołać szczery uśmiech. Niektóre fakty mogą zaskoczyć i wzbogacić wiedzę o czasach PRL-u.

Dla Babci i Dziadka, bo lektura umili wieczory, a jej zawartość skłoni do refleksji. Czeka dużo dobrego czytania i wielu rozmów na tematy im bliskie. Te lata zapisały się jako ciężkie dla ludzi, ale każdy ma swoją własną historię, która mogłaby być odrębną książką.


Za możliwość przeczytania dziękuję portalowi Czytam Pierwszy



Podobne dobre publikacje:

"Wyrwa" - Wojciech Chmielarz

"Człowiek, a nie człowiek" - Andrzej Duda

9 komentarzy:

  1. Okres PRL-u mnie bardzo fascynuje, więc pewnie się skuszę na tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, to był dziwny okres, a jednocześnie bardzo fascynujący. Pomysłowość ludzi i ich umiejętności adaptacji do wymagającej sytuacji jest niebywała.

      Usuń
  2. Jednak wolę książki, w których akcja toczy się w współczesnych czasach :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię czytać o PRL-u, więc skoro książka pozwala nieco zrozumieć te czasy, to możliwe, że się na nią kiedyś skuszę. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Jestem ciekawa tej książki. 😊

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziękuję za odwiedziny mojego bloga i zaglądam z rewizytą 😁 Co do książki, to powiem, że nie słyszałam o niej wcześniej. Podoba mi się to podsumowanie dotyczące komu może spodobać się książka 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Często daję w prezencie książki i próbuję trafić w gust czytającego. Mam wrażenie, że to jaką książkę podaruję jest bardzo ważne, bo albo kogoś zachęci to do dalszego czytania, albo zrazi. I tak powstało książka na prezent dla...

      Usuń
  6. Okres choć trudny jest ciekawy. Myślę, że mogłabym ją przeczytać.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń
  7. Fajny tytuł;) jednak chyba nie mam ochoty na tę książkę

    OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuje za wszystkie komentarze, porozmawiajmy o książkach i nie tylko.