Rodzinna tajemnica i miłość w czasach, gdy walka o przetrwanie jest najważniejsza.
„Podróż do Carcassonne”.
Autor: Agnieszka
Janiszewska
Stron: 230
Wydawnictwo: Novae Res 2019 r.
***
Agnieszka Janiszewska, wraz z rodziną Leszczyńskich zabiera nas w podróż z historią w tle. Jako pasjonatka oraz nauczycielka historii, doskonale przedstawia rzeczywistość Polaków w okresie międzywojennym.
Warszawa 1921 r. Hrabina Stefania Leszczyńska aranżuje synowi Ksaweremu małżeństwo, które wprowadzi go do odpowiedniego towarzystwa i ułatwi mu drogę do kariery dyplomaty. Jednak romans Ksawerego z początkującą aktorką Natalią Moore i jej ciąża, są przeszkodą w realizacji planów Hrabiny. I z tą sytuacją sobie radzi, pod jej wpływem, kobieta wyjeżdża z miasta i znika. Ksawery układa sobie życie na nowo, jednak dawna ukochana nie może mu wyjść z pamięci. Czy ich losy jeszcze kiedyś się zbiegną?
Akcja toczy się w latach 1921-1956 w Warszawie oraz w Krakowie, dzięki temu poznajemy, jak wygląda życie ludzi w tych miastach w czasie wojny. Co prawda powieść składa się z dwóch tomów, ale by mieć w pełni obraz wydarzeń, powinno się czytać je razem. Wojna, która na początku wydaje się być tłem, wysuwa się na pierwszy plan, bo życie zupełnie inaczej wygląda w czasach okupacji. Walka o przetrwanie i podstawowy byt stają się ważniejsze, niż rodzinne tajemnice i niedomówienia.
Losy rodziny Leszczyńskich są rozciągnięte w czasie i obserwujemy ich życie na przestrzeni trzydziestu lat. Poznajemy historie Natalii Moore, która uwikłana w romans z zamożnym mężczyzną z innej sfery, musi ponieść tego konsekwencje. Trudne życie samotnej matki jest również przedstawiana oczami jedenastoletniej córki, a później już dorosłej dziewczyny, co daje zupełnie inne spojrzenie na całą historię.
Możemy się spodziewać dużo emocji i poszarpanych więzów rodzinnych. Miłość matki do syna, okazuje się być zbyt natarczywa, chęć kontroli nad nim, dominuje inne uczucie. Kontakty między kuzynami, rodzeństwem nie zawsze są przyjacielskie. Głęboka relacja matki z córką, ich samotne życie jest pełne wyrzeczeń, wzruszeń i matczynego strachu o swoją latorośl.
Autorka opisuje losy ludzi, którzy borykają się nie tylko z rodzinnymi problemami, tajemnicami, ale i walczą o przetrwanie w czasie wojny. Pięknie napisana historia z wojną, która się wdziera w codzienny spokój. Doskonale oddaje rozterki w owych czasach młodych ludzi, którzy szanując wartości patriotyczne, miotają się między tym, co słuszne dla kraju, a tym co dobre dla bliskich. Każda książka z historią w tle, uzmysławia mi, jak wojna jest okrutna i mam wrażenie, że nie ma wygranych, tylko sami przegrani.
Dobrze napisana powieść wielowątkowa z ciekawymi bohaterami, rodzinnymi koligacjami, emanująca dużą dawką wzruszeń. Miłość, rodzinne więzy, trudy wojny, to wszystko w tych dwóch tomach, podszyte skrajnymi emocjami i prawdziwą historią.
Polecam wszystkim.
Książka na prezent dla…
Kobiety, Babci – Dla kobiet, które lubię przenieść się w czasie i czytają sagi rodzinne. Ciekawe losy ludzi w czasach wojny i ich problemy wciągną każdego lubiącego historię. Dodatkowo romans, miłość i skomplikowane relacje międzyludzkie, nie pozwolą się nudzić.
Podobne dobre publikacje:
Bardzo cenię sobie prozę autorki. Tej książki jeszcze nie czytałam.
OdpowiedzUsuńTo moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, która ma już w dorobku kilkanaście książek i pewnie nie ostatnie :)
OdpowiedzUsuńMoże być ciekawie!
OdpowiedzUsuńPo przeczytaniu twojej recenzji wiem, że koniecznie muszę przeczytać tę książkę.
OdpowiedzUsuńOstatnio mam szczęście do wojennych książek obyczajowych. Cieszę się, że książka przekazuje emocje. W końcu to ważny temat, chociaż trudny.
OdpowiedzUsuńKurczę, jakoś nie umiem się przekonać do książek, w których jest wojna.
OdpowiedzUsuńMoja mama uwielbia takie historie, więc jej powiem o tej publikacji.
OdpowiedzUsuńNie znam książek tej autorki, ale zaciekawiła mnie ta historia.
OdpowiedzUsuńmoże mojej mamie sprawię na mikołajka:)
OdpowiedzUsuń