niedziela, 9 stycznia 2022

"Jesteś prawdziwym przyjacielem Pinku!" - Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra

 

Bądź sobą, przyjaciel to doceni.  

 

„Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku!”.

Autor: Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra
Stron: 160
Wydawnictwo: Sensus 2021 r.

                                                                      ***

Ta książka dla dzieci, nie bez powodu znalazła się w mojej biblioteczce. Moja ośmioletnia córka przeżywa różne rozterki, zmartwienia oraz pierwsze przyjaźnie w szkole. Te wszystkie emocje, które są w dziecku, nie zawsze są dla nich zrozumiałe, a my dorośli nie zawsze umiemy im wytłumaczyć, dotrzeć w odpowiednich słowach, by przekazać ważne informacje. W wielu przypadkach pomagały mi w tym książeczki i to jest jedna z nich.

Każde dziecko chce być lubiane, mieć wielu przyjaciół, ale budowanie więzi z rówieśnikami nie zawsze jest łatwe. Pinku nauczy dzieci co to troska, zaufanie, jak poznać kto jest prawdziwym przyjacielem. A słuchanie i przepraszanie, to ważne elementy w codziennych relacjach z innymi. Mądre przesłanie płynie z książeczki, by przyjaciel akceptowa cię takim, jakim jesteś, najważniejsze być sobą.

I to wszystko przekazują nam autorki w prostych słowach i ciekawych historiach. Głównym bohaterem jest przesympatyczny niebieski stworek Pinku, który ma problemy z rówieśnikami, takie jak dzieci, jest tak samo wrażliwy i martwi się, gdy ktoś w szkole zrobił mu przykrość lub nie rozumie jego zachowania.

Opowieści są w formie dialogu, gdzie stworek zadaje pytania i opowiada, co wydarzyło się w szkole. Mimo że nie dostaje konkretnych rozwiązań, rozmowa jest tak poprowadzona, by wiedział, co trzeba zrobić. Te sytuacje można wykorzystać do własnych rozmów z dziećmi. Najważniejsze, że dziecku nic nikt nie każe, a samo dochodzi do wniosków, parząc na problemy Pinku.

 Książka jest pięknie wydana w twardszą okładkę, a ilustracje pobudzają wyobraźnie dzieci. Są też strony, które dziecko wypełnia samo i odpowiada na zadanie pytania, co ułatwia rozwiązywanie problemów. Polecam książkę zarówno dla dzieci, jak i rodziców, by ułatwić rozmowę, by ich emocje były dla opiekunów bardziej zrozumiałe.

To jedna z tych książek, które jak sprezentujemy dziecku, to rodzice się ucieszą tak samo, a nawet może i bardziej. Każda okazja do rozmowy o problemach z naszymi pociechami jest dobra, a przy czytaniu tych historii mamy dużo możliwości, bo sytuacje są bardzo realne takie, które każde dziecko ma w swojej przestrzeni w relacjach z rówieśnikami.

 

Polecam wszystkim.

 

 Książka na prezent dla… 

 

Dzieci – widziałam tę książeczkę w księgarniach w różnych przedziałach wiekowych. Ja wybrałabym wiek 6-10 lat, w zależności od dziecka oczywiście. Dla dzieci, którym jest smutno, bo przyjaciel się obraził, albo z powodu braku dobrych kontaktów. Dla tych, które dają się wykorzystywać rówieśnikom, tu znajdą rady, jak rozpoznać przyjaciela. 

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Sensus.

 

Podobne dobre publikacje:

"Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek" - Elena Favilli, Francesca Cavallo  

"Kosmolski" - Marek Marcinowski

13 komentarzy:

 1. Na prezent to rzeczywiście idealny prezent.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajna książka :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo się cieszę, że takie książeczki powstają. Skrywają w sobie wiele dobrego dla dziecka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tak subtelny sposób można przekazać wiele cennych rad dziecku:)

   Usuń
 4. Świetnie, że powstają takie książeczki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi świetnie, poszukam dla mojej córki

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam w domu dziewięciolatka, który lubi czytać, więc jestem przekonana, że powyższa książeczka trafi w jego gust.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I treść i ilustracje wzbudzą w dziecku ciekawość, a przy okazji kilka mądrości w główce zostanie:)

   Usuń
 7. W pierwszej chwili myślałam, że ją czytałam, ale to była poprzednia część. Musimy koniecznie rozejrzeć się i za tą pozycją. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, poprzednia część to "Jesteś ważny Pinku". Warto sięgnąć po obie książeczki:)

   Usuń

Z góry dziękuje za wszystkie komentarze, porozmawiajmy o książkach i nie tylko.