poniedziałek, 24 stycznia 2022

"Dziewczyna z Paryża" - Kristy Cambron

 

Siła kobiet w starciu z wojenną codziennością z pięknym Paryżem w tle.    

 „Dziewczyna z Paryża”.

Autor: Kristy Cambron
Stron: 416
Wydawnictwo: Znak 2022 r.

                                                                      ***

To już trzecia książka z wojną w tle Kristy Cambron, którą mam w rękach. Autorka zachwyciła mnie powieścią „Motyl i skrzypce” i od tej pory wyczekuję jej kolejnych publikacji.

Sandrine Paquet była szczęśliwą mężatką i matką nim wybuchła wojna. Jej mąż wcielił się w szeregi armii, by bronić kraju. Ona z polecenia nazistów kataloguje kradzione dzieła sztuki żydowskich rodzin. Orientuje się, jak ważne są to informacje i zaczyna pracować dla francuskiego ruchu oporu. Pewnego dnia otrzymuje skrzynie, która zawiera olśniewającą suknię Chanel z ukrytą wiadomością. Z ofiarnością próbuje znaleźć właścicielką owej sukni.

Gdy w Paryżu Niemcy zaczynają się panoszyć, Lila de Laurent w związku z zamknięciem firmy, z dnia na dzień traci pracę w domu mody Chanel. Jej krawiecki talent zostaje doceniony przez żony i kochanki niemieckich żołnierzy. Dzięki temu zbiera informacje, które mogą pomóc Francji w starciu z wrogiem. W jej sercu jest jeden mężczyzna, ale jeszcze przed wybuchem wojny odwrócił się od niej i zostawił z nieznanych powodów. Jej René wiele ukrywa, a ona będzie chciał poznać prawdę.

Dwie kobiety w czasie wojny we Francji. Dwie historie okraszone bólem, niesprawiedliwością wojennej codzienności. Miłość odchodzi na dalszy plan, a zastępuje ją walka o przetrwanie, o chleb. Pod delikatnością kobiecej urody, skrywają silny charakter i mądry umysłu. Swój spryt wykorzystują do walki z okupantem. Bez broni, a z uśmiechem i udawaną służalczością. Zaskarbiają sobie zaufanie, które umiejętnie wykorzystują do uzyskanie niezbędnych informacji, tak ważnych w czasie wojny.

Paryski styl życia stał się mglistym wspomnieniem. Represje spadły na mieszkańców Miasta Świateł. Wyrafinowana moda, bezcenne dzieła sztuki i zabytki stanęły naprzeciw zachłanności okupanta. Poznajemy losy bohaterów przed oraz w trakcie wojny, co daje nam pełen obraz ich życia. Obserwujemy zmianę, która dokonał się w ich życiu oraz w sercach.

Autorka przekazał sporo faktów o napaści nazistów na Francję, ale i poczynaniach wojennych w Europie. Cudowny literacki język dostarcza moc wzruszeń i na każdym kroku wyzwala wiele emocji.

Piękna historia, pomyślałam, zamykając ostatnią stronę książki. Może to dziwne, bo czas akcji to wojna. Ale tu urzeka Paryż, osobowość kobiet francuskich, a przede wszystkim piękno ludzi o walecznych sercach, dumni i odważni gotowi umrzeć za kraj. To nie żołnierze wygrywają walkę, a zwykli ludzie, którzy wszystkimi sposobami ośmieszają Niemców, przechwytują strategiczne informacje. W podziemiach i pod osłoną nocy z determinacją pokazują, że Francuzi się nie poddali.

Wyjątkowa historia dwóch kobiet z szykowną modą i magnetycznym Paryżem w tle. Zwykli ludzie, a robili tak wiele, każdy dołożył swoją cegiełkę, by odzyskać wolność, tylko dzięki temu można pokonać wroga. Autorka połączyła te dwie kobiety suknią z domu mody Chanel, pokazując, że najważniejsza jest jednostka, a każdy nawet najmniejszy wkład pojedynczego człowieka, świadczy o wielkości Narodu.

 

Polecam wszystkim.

 

 Książka na prezent dla… 

 

Kobiet – O kobietach, które musiały sobie radzić, gdy wojna pukała do drzwi, a zdobycie jedzenia stało się codziennym celem. Siła i mądrość niezłomnych niewiast może dać wiarę, że wszystko jest możliwe. Dla miłośniczek książek, gdzie wojna odgrywa kluczową rolę oraz modą w najlepszym wydaniu. 

 

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Znak.

 


Podobne dobre publikacje:

"Wróbel w getcie" - Kristy Cambron 

"Motyl i skrzypce" - Kristy Cambron

12 komentarzy:

 1. Takie wyjątkowe historie chętnie poznaję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanawiałam się nad tą książką, ale ostatecznie zrezygnowałam. Może za jakiś czas sobie wypożyczę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla siebie, albo dla kogoś na prezent, bo to lektura, którą się pamięta:)

   Usuń
 3. Też jestem świeżo po lekturze i również przyłączam się do polecenia!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka zbiera bardzo pozytywne opinie. A ja jestem jej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyta się z dużym zainteresowanie i będę ją długo pamiętać:)

   Usuń
 5. Już wiem, że chcę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, a teraz czyta moja mama i już mówi, że książka cudowna:)

   Usuń
 6. Jestem ciekawa tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak mi się tylko uda ją wypożyczyć lub poczytać na Legimi to chętnie to zrobię. Zainteresowała mnie.

  OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuje za wszystkie komentarze, porozmawiajmy o książkach i nie tylko.