piątek, 17 listopada 2023

"Izabela i sześć zaginionych koron" - Krzysztof P. Czyżewski

 

Intrygujące zaginięcie korony Chrobrego ze smacznym aromatem toruńskich pierników.     

 


 „Izabela i sześć zaginionych koron”.                                                

Autor: Krzysztof P. Czyżewski
Stron: 480
Wydawnictwo: Pascal 2023 r.

                                                                      ***

Przepięknie wydana książka w moich rękach zapowiada kolejne spotkanie z księżną Izabelą i jej towarzyszem Migdałem. To moje drugie spotkanie z twórczością autora, dlatego bez wahania sięgnęłam, mając w pamięci wrażenia po poprzedniej lekturze.

Jest rok 1813. Rosja zajmuje Księstwo Warszawskie, kolejny rozbiór Polski wydaje się nieunikniony. Legendarna korona Chrobrego, symbol niepodległość i potęgi dawnej Polski jest intensywnie poszukiwana. Jednak zawartość królewskiego skarbca znika wraz z koroną.  

Księżna Izabela Czartoryska wraz z Migdałem podążają za wskazówkami, zagłębiając się w sprawę zaginięcia korony. Śledztwo nabiera tempa od Krakowa po Wrocław, Berlin, Regensburg, Toruń. Każdy jest podejrzany, a Izabela spieszy się, by Car Aleksander nie ubiegł jej i pierwszy nie sięgnął po regalia królewskie. Czy zdąży odkryć tajemnicę sześciu zaginionych koron, czy wraz z Migdałem odnajdą tę jedną, tak pożądaną przez wielu?

Izabela Czartoryska ma słabość – zbieractwo. Zasłynęła z kolekcjonowania rzeczy sławnych ludzi, zbiera, przechowuje, kataloguje ich pochodzenie. Nie sięgam po książki typowo historyczne, ale te z fabułą obyczajową i owszem, bardzo chętnie, bo i wiedza podana bardziej przystępnie. Nadzieja wśród ludzi, że Królestwo Polskie powróci na mapy, nie gaśnie, a odnalezienie korony Chrobrego, by tylko podsyciło tę tlący się płomyk, dodało ducha walki. Wątki historyczne przeplatane fabułą niczym miękki piernik wypełniony słodkim nadzieniem. Całość bardzo smacznie podana, okraszona wykwintnymi zdaniami budzącymi zaciekawienie i duża chęć podążania za sprytnie pozostawionymi przez autora wskazówkami.

„Izabela i sześć zaginionych koron” to powieść historyczna, ale i z ciekawie rozbudowanym tłem obyczajowym. Ogromna ilość wiedzy, bez obaw, nie przytłacza, a daje satysfakcję. Nietuzinkowych bohaterów lubi się od samego początku. Widać przygotowanie autora do tej powieści, ogromną wiedzę i zamiłowanie do historii. Jakże genialne połączenie tych wszystkich informacji wplótł w fabułę autor, ileż wiedzy zagarnęłam dla siebie. Niezapomniane opisy, szczegóły eksponatów, które do dziś możemy podziwiać w muzeum. Wspaniały duet; Izabela i Migdał, nie ma mowy o nudzie, historia dopracowana w każdym szczególe. Nie tylko ciekawostki historyczne odnajdziemy na kartach powieści, ale też od razu wyczujemy aromat goździków, świeżego kardamonu i słodkiego cynamonu, w powietrzu czuć pierniki. Pięknie się czyta.

 

 Polecam wszystkim.

 

 Książka na prezent dla…                             

Kobiety, Mężczyzny, Babci i Dziadka – Mądra i silna postać Izabeli usatysfakcjonuje kobiety poszukujące w powieściach właśnie takich bohaterek. Mężczyźni również odnajdą ulubioną, dobrze skrojoną postać. Ogólnie książka jest dla miłośników historii, ale i dla tych, którzy chcieliby zacząć przygodę z taką literaturą, bo owo zamiłowanie do historii może rozbudzić, gdyż wątek obyczajowy równoważy cięższe fakty historyczne.

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Pascal.


Podobne dobre publikacje:

Izabela. Świat w płomieniach. - Krzysztof P. Czyżewski

Most trzech czasów. - Karolina Wiaczewska

4 komentarze:

 1. Nie słyszałam wcześniej o tej książce. Lubię tego typu klimaty, więc jestem jak najbardziej na tak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wciągająca historia z ciekawą fabułą obyczajową - dobrze się czyta :)

   Usuń
 2. Być może kiedyś przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuje za wszystkie komentarze, porozmawiajmy o książkach i nie tylko.