czwartek, 17 czerwca 2021

"W twoją stronę" - Karolina Winiarska

Rodzinne żale, które jak drzazga tkwią w sercach.

 

„W twoją stronę”.

Autor: Karolina Winiarska
Stron: 344
Wydawnictwo: Jaguar 2021 r.

                                                                      ***

Rodzinne niedomówienia ciągną się czasem latami. Milczenie tylko potęguje tę przepaść. Czy jesteśmy w stanie wznieść się ponad żale, by cieszyć się z obecnych chwil, a przeszłość zostawić za sobą?

Dwie dorosłe siostry mają już własne życie, które nie jest pozbawione problemów. Ich różne charaktery nie ułatwiają im wzajemnych relacji i obwiniają się wzajemnie za życiowe niepowodzenia. Małżeństwo Łucji się rozsypuje, co ją przytłacza. Felicja po starcie narzeczonego i przejściu żałoby poszukuje szczęścia, ale na próżno. Obie żyją przeszłością i pielęgnują wzajemnie urazy. Niespodziewany wyjazd w rodzinne strony spowoduje zmiany, tylko czy te, na których im zależało?

Miłość siostrzana ma różne blaski, może rozświetlić codzienność lub ją zaślepić. Trudne rodzinne relacje są głęboko osadzone i nie da się ich naprawić bez dokopywania do samych korzeni. Dwie kobiety, które poszukują szczęścia, ale ich decyzje nie zawsze są dobre i mogą ranić innych. Obie bohaterki cudownie przedstawione, naturalne, borykają się z prawdziwą codziennością. Mężczyźni tutaj stanowią tylko tło, ale również zasługują na uwagę, bo pomagają zrozumieć postępowanie głównych bohaterek. Doskonale uchwycona smutna relacja małżeńska, której towarzyszą obojętność, milczenie, marazm.

Opowieść czyta się bardzo szybko, wciągają wydarzenia, które wzbudzają ciekawość czytelnika przez cały czas. Tajemniczy list z przeszłości jest kolejnym wątkiem, który odkrywa się z zafascynowaniem. Polubiłam zagubioną Łucję, a podkarpackie rejony dały mi przyjemność obcowania z zachwycającą przyrodą. Doskonałe dialogi, lekkie pióro autorki i biegnące wydarzenia oraz poboczni bohaterowie, stanowią dużą wartość dla całej historii. Obraz sióstr przedstawiony bardzo wyraziście ich złośliwości, zjadliwe przytyki wypadają bardzo naturalnie.

"W twoją stronę" to opowieść, która da nam chwile refleksji. Doskonale opisane relacje między siostrami, ale i żale między matką i córkami. Problemy małżeńskie niespełniona miłość, tajemnice rodzinne z lat wojny, to wszystko w tej jednie opowieści, którą będziemy czytać z przyjemnością. Pięknie opisane bohaterki i ciekawa fabuła wielowątkowa to atuty tej powieści. Siostrzana miłość jest trudna i ciernista, a relacje rodzinne bolesne. Nie obyło się bez łez wzruszenia, a satysfakcja z lektury nie opuszczała mnie aż do ostatnich stron. To historia o kobietach poszukujących szczęścia i niełatwej drodze do niego.

 

 

Polecam wszystkim.

 

 Książka na prezent dla… 

 

Kobiety – Czy rodzeństwo zawsze łączy przyjaźń, a może szorstka miłość? Piękna historia, która wzruszy i zaciekawi. Podjęte tematy są bardzo życiowe i mogą dotyczyć każdego z nas. W bohaterkach znajdziemy cząstkę siebie, a ich problemy wydadzą nam się znajome. Kobiece problemy i rozterki sercowe doskonale ubrane w bogatą fabułę, zapadną w pamięć na długo. 

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Jaguar. Podobne dobre publikacje:

"Moja droga Emmie Blue" - Lia Louis

"Zacznę od nowa" - Dominika Smoleń 

 

9 komentarzy:

 1. Naprawdę bardzo chciałabym przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię takie historie w książkach, więc z chęcią przeczytam, jak mi wpadnie w ręce 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. To rewelacyjna powieść, którą bardzo gorąco polecam. Warto czytać takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładnie o niej napisałaś, czuję się zachęcona do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na razie nie planuję jej czytać, ale może kiedyś się na nią zdecyduję. Najważniejsze, że przypadła ci do gustu.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie problemowe książki, które skłaniają do refleksji, więc nie wykluczam, że sięgnę.

  OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuje za wszystkie komentarze, porozmawiajmy o książkach i nie tylko.