wtorek, 28 marca 2023

"Izabela. Świat w płomieniach" - Krzysztof P. Czyżewski

 

Nieustępliwa kobieta, która może zmienić bieg historii.    

 

„Izabela. Świat w płomieniach”

Autor: Krzysztof P. Czyżewski
Stron: 624
Wydawnictwo: Pascal 2023 r.

                                                                      ***

Kolejna książka z historią w tle zawitała do mojej biblioteczki, ale w tej powieści jest coś więcej, o wiele więcej niż się spodziewałam.

Księżna Izabela Czartoryska próbuje ustalić pochodzenie tajemniczego podarku. Polski w owym czasie nie ma na mapie Europy, a ona stoi przed szansą uratowania ojczyzny. Wszystkie tropy prowadzą ją do Torunia i wspólnie ze sprzymierzeńcami, drąży temat unikatowej monety. Niestety znajduje się w niebezpieczeństwie, jej dociekliwość, zostaje zauważone i nie u wszystkich wywołuje dobre emocje, bo wolna Polska dla jednych to marzenie, a dla innych nieporozumienie.

To powieść historyczna, ale nie ma mowy o nudzie, wartka akcja w połączeniu z energiczną Izabelą sprawia, że książkę mimo swoich gabarytów czyta się bardzo szybko. Podróż, którą odbyłam do Torunia za sprawą autora, wnikliwe opisy, dały mi pełen obraz czasów, w których toczy się akcja, a jest rok 1805. Tło wojenne, walki, dokładne relacje polityczne państw, misternie wplecione.

Cała historia przesiąknięta patriotyzmem ludzi kochających kraj, którego na mapie już nie ma, ale jest w sercach, a jego nieobecność w świecie boli. W tajemnicy, z narażeniem życia, przygotowywali plan, by ocalić Toruń przed zniszczeniem. Radzili, co muszą zrobić, tu lokalnie, jak dołożyć swoją cegiełkę, by kraj przetrwał, by zabytki, dobra kultury, nie zostały zniszczone?

Izabela Czartoryska niczym detektyw, szuka drogi do rozwikłania tajemnicy szkatuły i wyjątkowego talara. Po nitce do kłębka pojawiają się coraz to nowe fakty, te prawdziwe, historyczne i te fikcyjne na potrzeby fabuły. Nie sposób nie pochwalić rzetelności przygotowania całej powieści, bo zwyczaje, przedmioty, wynalazki, stroje, potrawy są wynikiem żmudnych badań autora i można na nich polegać.

Wspaniały pomysł na epilog, mogłam się dowiedzieć, co było prawdą, a co nie. Czytając, ma się wrażenie, że wszystko jest takie rzeczywiste, bo i słynne nazwiska pojawiają się co chwilę w takiej konfiguracji, że wierzymy w każde zdanie autora.

Absolutnie świetnie poprowadzona fabuła. Poszukiwania Izabeli Czartoryskiej bardzo wciągają, a wyłuskane z historii nieznane ciekawostki, podane w wyśmienitej oprawie fabuły obyczajowej, zachęcają do dalszego czytania. Kobieta odważna o nietuzinkowym intelekcie, której nie opuszcza duch patriotyzmu, a pasja do gromadzenia wartościowych przedmiotów, owocuje pokaźnymi zbiorami, które możemy podziwiać do dziś w muzeum. Temperamentna kobieta zapisała się na kartach historii, a ta publikacja przybliża jej osobę i rolę, jaką odegrała w dążeniu Polski do wolności. Zwroty akcji, intrygi i zagadka jak w dobrych kryminałach. Wspaniałą podróż odbyłam za sprawą autora i szczerze polecam. Nie tylko dla miłośników historii, ale i dla tych, co powieści detektywistyczne nie są im obce.  

 

 Polecam wszystkim.

 

 Książka na prezent dla…                           

 

Kobiety, Mężczyzny, Babci i Dziadka – Przede wszystkim miłośnicy historii będą w pełni usatysfakcjonowani rzetelnymi faktami. Bohaterkę polubią kobiety za siłę i przebojowość. Wszyscy pogłębią wiedzę o minionych czasach, która podana w przystępny i zrozumiały sposób, bardzo zaciekawia.

 

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Pascal.


Podobne dobre publikacje:

"Na Podlasiu. Antonina." - Agnieszka Panasiuk 

"Most trzech czasów" - Karolina Wiaczewska 

6 komentarzy:

  1. Przyznam, że jestem bardzo ciekawa tej postaci. Zapisuję sobie tytuł tej powieści.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wspaniale, że postać Izabeli została przedstawiona w powieści historyczno-obyczajowej, wiele ciekawych faktów można się dowiedzieć :)

      Usuń
  2. Książka wydaje się niezwykle wartościowa, więc myślę, że mocno mnie wciągnie. Chętnie ją przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, przekazana historia Polski jest w sposób bardzo przystępny i niezwykle ciekawy :)

      Usuń
  3. Odpowiedzi
    1. Tak, spodobała mi się forma podania, czasem trudnych historycznych faktów :)

      Usuń

Z góry dziękuje za wszystkie komentarze, porozmawiajmy o książkach i nie tylko.