wtorek, 20 kwietnia 2021

"Samotność twórcy. Klątwa" - Marta Grzebuła

 

Tajemnica z przeszłości powraca, by zniszczyć obecne życie. 

 

 „Samotność twórcy. Klątwa”.

Autor: Marta Grzebuła
Stron: 344
Wydawnictwo: WasPos 2021 r.

                                                                      ***

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak praca pisarza wpływa na jego życie osobiste? Historia, którą tworzy, ma w głowie i wdziera się w jego codzienność, dając poczucie spełnienia lub przeciwnie, niszczy życie i nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Jak to jest, gdy świat literacki miesza się z rzeczywistym, a umysł zatraca tę granicę i nie nadąża za twórcą.

Debiut literacki Alana stał się bestselerem, ale kolejne jego powieści już tak dobrze sobie nie radziły. Chłopak swoją frustrację przelewa na papier, co nie wróży dobrze jego przyszłym publikacjom. W pamięci ma ciągle historię pradziadka, który również był pisarzem, a jego życie jest owiane rodzinną tajemnicą. Wyjeżdża do chaty, gdzie mieszkał pradziadek, by odkryć krok po kroku tajemnice, które mają wpływ na jego obecne życie. Zaszywając się na odludziu, próbuje zrozumieć motywy jego postępowania. Skazuje się przy tym na izolacje w głuszy i samotności, pozostając sam na sam z własnymi lękami, strachem i wątpliwościami, próbując odnaleźć dalszą motywację do pracy i zajrzeć w głąb siebie.

Autorka dała nam bohatera bardzo prawdziwego, obdarowała go talentem, ale i wieloma wadami. Jego słabym punktem był jego umysł i ciągłe psychologiczne rozterki, które nie dawały mu spokoju i odbierały radość z codziennego życia. Okazuje się, że rodzinne więzy i tajemnice z przeszłości doganiają teraźniejszość i nie da się przed nimi ukryć, a trzeba stawić im czoła, by poczuć spokój w obecnych czasach. Dużo analizowania własnych myśli, emocji, doznań przez głównego bohatera. Jego skomplikowana osobowość nie daje mu szczęścia, a ucieczka jest jego obroną przed tym, co go przerasta.

Akcja powieści umiejscowiona jest w małym miasteczku i pięknej okolicy, gdzie dzika przyroda daje chwile ukojenia i poczucia piękna. W fabułę wpleciony został świat pisarzy, emocje i cierpienie, które towarzyszy im przy tworzeniu. Przemycono postacie Jacka Londona i Ernesta Hemingwaya, w których to zaczytywał się Alan. Niewątpliwie tajemnice rodzinne, czynią tę historię ciekawą, pchają do przodu czytelnika, ku rozwikłaniu zagadek z przeszłości. Zatajenie prawdy niesie za sobą przykre konsekwencje dla nowych pokoleń. Znajdziemy tu też zakazaną miłość dwojga ludzi, która ma wpływ nie tylko na szczęście ich, ale i całej rodziny. Autorka porusza również trudny temat rasizmu, który niestety i po dziś dzień jest nadal aktualny, mimo upływu lat.

To interesująca opowieść o mężczyźnie, który nie umie funkcjonować w otaczającym świecie, bo fikcja literacka miesza mu się z rzeczywistością. Rodzinne tajemnice wkradają się podstępnie do jego życia, raniąc go, a dramat, który rozgrywa się w jego głowie, wciąga go w przepaść własnych lęków. Dużo psychologii i analizy bohatera, ale tajemnice pradziadka napędzają go do działania. Gdy ktoś lubi, kiedy autor zagląda w duszę bohatera i jego myśli rozkłada na czynniki pierwsze, to niewątpliwie będzie zachwycony, czytając najnowszą książkę Marty Grzebuły.

 

Polecam wszystkim.

 

 Książka na prezent dla… 

 

Kobiety i Mężczyzny – bo historia przybliża świat pisarzy oczami mężczyzny, a szczegóły ich pracy mogą zaciekawić. Rozterki i psychologiczna analiza bohatera pozwolą dogłębnie zrozumieć jego postępowanie, które ocenić może tylko czytelnik. Ważne tematy dotyczące więzów rodzinnych oraz niechlubnej przeszłości wciągną, a podjęty temat rasizmu skłoni do głębszej refleksji. 

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu WasPos.

 


Podobne publikacje:

"Stroiciel" - Daniel Mason 

"Gorzko, gorzko" - Joanna Bator 

 

12 komentarzy:

 1. Zaciekawiłaś mnie, więc myślę, że dam jej szansę.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się bardzo ciekawa lektura. Znam już prozę autorki więc pewnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja pierwszy raz trafiłam na publikację Marty Grzebuły, ale przyjemnie się czytało, więc pewnie jeszcze nie raz zajrzę do książek autorki.

   Usuń
 3. Zdecydowanie książka ta wpisuje się w moje gusta czytelnicze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fabuła trochę inna, jak przy większości książek, bo opisuje świat pisarza i jego codzienność - to może zaciekawić.

   Usuń
 4. Brzmi całkiem interesująco. Świat ludzi słowa pisanego zawsze mnie fascynował.:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię takie historie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi bardzo ciekawie, ale odłożę ją sobie na ciepłe dni :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Może kiedyś :) opis brzmi bardzo emocjonująco.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdecydowanie coś innego, a ja lubię taki powiew świeżości. Chętnie ją skosztuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaintrygowałaś mnie, chętnie poznam bliżej ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuje za wszystkie komentarze, porozmawiajmy o książkach i nie tylko.