wtorek, 9 stycznia 2024

"Kochając wroga. Tajemnice łączniczki" - Gosia Nealon

 

Źli ludzie…, czy to ich wybór, czy może to okrutne czasy ich naznaczyły?     

 

 

„Kochając wroga. Tajemnice łączniczki”

Autor: Gosia Nealon
Stron: 304
Wydawnictwo: Znak 2024 r.

                                                                      ***

Zawsze w styczniu staram się sięgnąć, choć po jedną książkę, gdzie historia jest głównym bohaterem. Tym razem to powieść nieznanej mi autorki, ale już sama dedykacja bardzo zachęca. „Straconemu pokoleniu młodych ludzi, których marzenia pochłonął ogień wojny”

Jest rok 1944. Na warszawskich ulicach rozgościli się już na dobre niemieccy żołnierze. Wanda jest łączniczką, działa w ukryciu, pomagając podziemiu i walczącej Polsce. Na jej drodze pewnego dnia stają bracia bliźniacy, Amerykański szpieg Finn i SS-man Stefan. Jeden zabija jej ojca, drugi ratuje jej życie. Wanda zakochuje się w jednym z nich. Gorące uczucie przerywa wojenna zawierucha, a liczne niedomówienia pozostają. Czy kiedyś się jeszcze odnajdą, czy wyjaśnią wzajemne żale, a może na wszystko już za późno?

Bardzo realistycznie przedstawione wydarzenia w okresie, gdy wojna naznaczyła polskie rodziny okrucieństwem, a ich codzienności stała się koszmarną walką o przeżycie. Strach, niepewność jutra, trwoga o najbliższych i rodzinne tragedie, rozdzierają serce. Poniżające traktowanie przez okupanta staje się codziennością, łapanki, zmuszanie do podporządkowania się, kobiety obdzierane z godności, na koniec każdego dnia, czujące ulgę, że przeżyły. W takich realiach rodzi się uczucie, choć szansa na jego przetrwanie jest niewielka.

Wanda, tak jak jej cała rodzina, pomaga walczącemu podziemiu. Jednocześnie musi stwarzać pozory akceptacji panoszących się Niemców. Wątek miłosny piękny, czysty, niewinny, jakże kontrastujący z tym co dzieje się wkoło, z okrucieństwem płynącym zewsząd. Dwóch braci bliźniaków, doby i zły. Co na nich wpłynęło, że są tak różni, czy przeszłość zbudowała ich przyszłość. Smutna, przygnębiająca relacja oraz chora miłość kobiety w tle, która została wykorzystana, a jej umysł poddany manipulacji przez najbliższych.  

Wciągająca opowieść z rzetelnie wplecionym tłem historycznym o prawdziwych ludziach, o zmaganiach z prostymi rzeczami dnia codziennego, ale jak bardzo trudnymi w tamtych czasach. Tak wiele emocji, skrajnych doznań po skończonej lekturze. Czułam strach i niepewność, smutna relacja braci, ściskała za serce. Czy człowiek jest zły z natury? A może to wydarzenia, ideologia, która w głowach młodych zasiała nienawiść i po latach kiełkuje zbrodnią wobec ludzi. Chora mania wyższości nad innymi, okrucieństwo czynów, to charakterystyka tamtych czasów, które doskonale ukazuje autorka. Miłość, która zatliła się na zgliszczach wojennych, równie wzruszająca, opisana z delikatnością i finezją. Jestem usatysfakcjonowana i niechętnie odkładam doskonale skrojoną powieść.  

 

 Polecam wszystkim.

 

 Książka na prezent dla…                             

Kobiety – Opisane wydarzenia nie są łatwe w odbiorze, moc wzruszeń gwarantowana. Kobiety polubią Wandę, a czasy, w których przyszło jej żyć, będą może początkiem refleksji nad własną codziennością, czasem tak niedocenianą. Powieść przybliża nam czasy i wydarzenia historyczne, o których warto pamiętać. Kobiety odnajdą tu namiętność, miłość, ale i zawiść, zdradę oraz brutalnych, złych bohaterów. Wachlarz emocji gwarantowany, a czas z książką bardzo udany.

 

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Znak.  



Podobne dobre publikacje:

"Włoska balerina" - Kristy Cambron

"Dziewczyna z Paryża" - Kristy Cambron

3 komentarze:

  1. Cieszę się na taką pozytywną opinię, gdyż książka już czeka na mojej półce.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam ten tytuł na liście książek do kupienia w najbliższym czasie.

    OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuje za wszystkie komentarze, porozmawiajmy o książkach i nie tylko.