niedziela, 25 października 2020

"Szlak Srebrnych Mgieł" - Joanna Tekieli

 

Żal w sercu odejdzie, gdy zastąpi go inne uczucie. 

 

„Szlak Srebrnych Mgieł”

Autor: Joanna Tekieli
Stron: 288
Wydawnictwo: Szara Godzina 2020 r.

                                                                      ***

Autorka ma na swoim koncie już doskonałą trylogię, ale ja dopiero teraz poznałam jej twórczość. Okładka i tytuł dały mi do zrozumienia, że znajdę tu piękne widoki, a przyroda będzie częścią tej opowieści.

Beata i Witek planowali wyprawę życia, by przejść Szlak Srebrnych Mgieł. Gdy ginie ukochany mąż w wypadku samochodowym, kobieta długo pozostaje w smutku i żałobie. Ból po starcie męża odczuwa codziennie, mimo upływu lat. Co noc ma sen, gdzie razem przemierzają Szlak Srebrnych Mgieł. Postanawia wyruszyć sama na wyprawę i w rocznice ślubu stanąć nad Kruczym Wąwozem. To szlak, którym się idzie kilka tygodni, czy wystarczy jej determinacji i sił, czy uleczy to jej rozżaloną duszę?

Beata wydaje się słabą kobietą, która nie umie uporać się z żałobą, ale jednocześnie tak silną i odważną, by wyruszyć sama do obcego kraju na bardzo trudny szlak. Kobieta potrzebuje tego wyzwania i celu, lecz w czasie wyprawy wydarzenia nas zaskoczą, bo Beata zaplanowała coś, co już od dawna tliło się w jej głowie. Na szczęście jest przewodnik, który ją prowadzi i stara się zapewnić jej bezpieczeństwo. Dużo przeżyć czeka na nich wśród urokliwych, lecz niebezpiecznych zakątków.

Emocja skrywane tak głęboko teraz na tym odludzi znajdą ujście i powodują, że wyprawa stanie się terapią dla jej żalu i przygnębienia. Bohaterka jest pogubiona, ale ma do tego prawo po stracie najbliższej osoby. Tworząca się relacja Beaty z przewodnikiem Harrym, opisana wzruszająco z drżeniem serca i dobrym smakiem.

Niewielka ilość postaci w książce pozwala skupić się na wyprawie i zachłysnąć się pięknem otaczającym przyrody. Dialogi pełne dowcipu i dużo sytuacji wywołujących szczery uśmiech. Ta opowieść to jak dobry duch dla wszystkich kobiet, które doświadczyły ciężkich przeżyć. Pomoże odnaleźć drogę do szczęścia i da nadzieję, że życie nie kończy się, mimo utraty najbliższej osoby.

Ogromnym atutem jest miejsce fabuły. To jak magiczny świat, do którego zmysłowym językiem literackim przeniosła nas autorka. Czujemy się towarzyszami wyprawy, a nie tylko obserwatorami. To była prawdziwa uczta emocjonalna w kolorowych barwach, pachnąca trawą, lasem, a widoki zapierały dech i wznosiły mnie ku chmurom, by w pełni delektować się tym pięknym miejscem. Szkoda tylko, że taki szlak nie istnieje, a jest on stworzony w wyobraźni autorki z kilku niesamowitych szlaków znajdujących się gdzieś w świecie.

Historia wyciska łzy wzruszenia, ale oczy też szklą się na widok cudów natury, wschodów i zachodów słońca, które w tak obrazowy i realny sposób maluje autorka. Otaczająca przyroda jest jak dzieło sztuki, o którym można opowiadać, ale tylko jak się je zobaczy, to dostarczy najcenniejszych emocji. Mimo tak trudnego zadania Joanna Tekieli doskonale sobie poradziła i urzekła mnie pięknymi opisami, które jak ilustracje ukazywały się w mej głowie.

Wzruszająca historia, sympatyczni bohaterowie i magiczne miejsce, to wszystko powoduje doskonałą całość, a jedyny żal będziemy czuć, gdy przewrócimy ostatnią stronę tej cudownej podróży.

 

Polecam wszystkim.

 

 Książka na prezent dla… 

 

Książka dla Kobiety, fabuła gwarantuje moc wzruszeń, a bohaterka zmaga się z traumą i nie widzi dla siebie już sensu życia. Takie trudne przeżycia ma za sobą wiele kobiet, można się przekonać, jak Beata sobie poradzi z bólem i z przejmującym smutkiem. Dużo pozytywnej energii i chęci do życia dostaniemy po lekturze.

Powieść dla Babci, jeżeli jest tylko miłośniczką przyrody i umie docenić kwitnący kwiat i piękny kolor zachodu słońca, to ta powieść da dużą satysfakcję. Fabuła wciąga, wzrusza i daje wiele uśmiechu, bo znajdziemy tu również doskonałe poczucie humoru, mimo skrywanego żalu przez główną bohaterkę. 

 

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Szara Godzina.

 


Podobne dobre publikacje:

"Z głową w gwiazdach" Jenn Bennett 

"Jeśli zatęsknię" - Anna Ficner - Ogonowska

7 komentarzy:

 1. Muszę koniecznie przeczytać tę książkę. Lubię bowiem takie magiczne historie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo dawki optymizmu daje opowieść i bardzo przyjemnie się czyta :)

   Usuń
 2. Mocno cenię sobie tak poruszające i emocjonalne historię, więc też chcę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy takiej lekturze można odpocząć, będzie doskonała dla tych co lubią wyprawy na łono przyrody.

   Usuń
 3. Bardzo serdecznie dziękuję za tę piękną, wzruszającą i chwytającą za serce recenzję! Jeśli pozwolisz, zacytuję fragmenty na moim Instagramie, bo Twoje słowa mnie uskrzydliły i chcę się nimi podzielić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, będzie mi bardzo miło :)Powieść zasługuje, by dotrzeć do wielu kobiet, bo może to odmienić ich życie i spojrzenie na swoją przyszłość. Gratuluję mądrej, wzruszającej książki :)

   Usuń
 4. Ostrze sobie pazurki na ten tytuł. Nie trzeba mnie specjalnie namawiać:)

  OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuje za wszystkie komentarze, porozmawiajmy o książkach i nie tylko.