czwartek, 24 września 2020

"Na Podlasiu. Antonina" - Agnieszka Panasiuk

 

Odważna nauczycielka i tajemniczy Oswobodziciel.  
„Na Podlasiu. Antonina”.

Autor: Agnieszka Panasiuk
Stron: 352
Wydawnictwo: Szara Godzina 2020 r.

                                                                      ***

Jak poznać historię i życie naszych przodków, by wydarzenia i cenne szczegóły w pamięci na długo pozostały? To właśnie jedna z tych książek, która pomaga zrozumieć te odległe czasy, jakże inne od dzisiejszych. Agnieszka Panasiuk zachwyciła mnie swoją pierwszą powieścią „Podróże serc” i nikt nie musiał mnie namawiać, by sięgnąć po kolejną publikację autorki.

Antonina Gillard opuszcza Warszawę, bo traci posadę nauczycielki, jest właśnie rok 1869. Trafia do domu rosyjskiego urzędnika w Białej na Podlasiu, gdzie pełni role guwernantki. Gdy ledwo przyzwyczaja się do miejsca i ludzi, to już żegna się z nauczaniem, bo w wyniku intrygi musi opuścić dom urzędnika. Z zaciekawieniem obserwuje też poczynania Oswobodziciela, który pomaga mieszkańcom regionu znosić carskie represje. Tym razem Antonina trafia do Franopola, by służyć jako dama do towarzystwa hrabiny Stefanii. Bierze udział w życiu towarzyskim, ale i poznaje ciężką pracę ludzi na wsi. Mimo natłoku zajęć dziewczyna znajdzie też czas na porywy serca i miłosne rozterki. Czy wróci kiedyś do stolicy, czy odnajdzie swoje miejsce, swój dom?

Akcja dzieje się w drugiej połowie XIX w. i dzięki bohaterce mamy możliwość poznać panujące zwyczaje, religijne obrzędy, gusła, zabobony i ciekawe wierzenia, które wpływają na codzienne życie ludzi. Antonina to młoda dziewczyna, która może liczyć tylko na siebie. Jej rodzice nie żyją, a ona znajduje oparcie w przyjaciołach i dobrych ludziach. Nie ma własnego domu, tylko ciągle u kogoś służy i pracuje. Szuka miejsca, które może nazwać domem, by poczuć się jak u siebie. 

Główna bohaterka podróżuje po okolicy ze swoją Panią, a my oglądamy jej oczami pałacyki, dworki, ruiny zamków, chłoniemy historię, którą napotyka na swojej drodze. Wszystkie szczegóły są pięknie opisane, czy to otaczającej przyrody, wiejskich gospodarstw, czy codziennej praca ludzi. Powieść zwraca uwagę na przywilej nauki, tak niedocenioną w dzisiejszych czasach. Nauczyciel miał poważanie i autorytet, a wiedza była nie dla wszystkich, a dla tych bogatszych.

Każdy dzień jest skrzętnie zaplanowany, a plan ten piszą pory roku i kalendarz świąt katolickich. Życie toczy się wokół ciężkiej pracy i uczy wdzięczności za ofiarowane dary przez matkę naturę. Historia Antoniny pogrąży w zadumie, wzruszy, ale i przekaże nam dużo cennej wiedzy.

W fabułę wpleciona jest tajemnica, wątki historyczne, ciekawe detale i dokładnie opisane codzienne życie ludzi. Całość czyta się z ogromną przyjemnością wręcz z fascynacją tamtymi czasami. Bardzo dobra praca nad szczegółami, bogata treść, fascynujący bohaterowie, a wplecione ciekawostki zdumiewają i wprowadzają cudowną atmosferę tamtych lat.

„Antonina” to pierwszy tom z cyklu „Na Podlasiu” Agnieszki Panasiuk. Następne ukażą się już w przyszłym roku i będą to losy kolejnych kobiet Cecylii i Aleksandry. Autorka jest laureatką wielu konkursów literackich, a z wykształcenia nauczycielką historii, o której pięknie opowiada w swoich książkach. Całość napisana lekko, a przemycana wiedza zachęca do zgłębiania historii Podlasia i odwiedzenia tych cudownych zakątków, tak wnikliwie opisanych.

 

 

Polecam wszystkim.

 

 Książka na prezent dla… 

 

Dla Dziewczyny, bohaterka jest młoda, a jej życie tak bardzo różni się od życia rówieśników w dzisiejszych czasach. Warto się przyjrzeć bliżej i poznać panujące obyczaje, by docenić dzisiejsze możliwości, a w szczególności dostęp do nauczania, który kiedyś uznawano za przywilej.

Książka dla Kobiety, cudownie opisana historia poruszy serce i pozwoli odpocząć, rozmarzyć się o dawnych czasach. Wiele inspiracji można zaczerpnąć z życia codziennego ludzi, których życie kręci się wokół pór roku i ciężkiej pracy.

Powieść dla Babci, którą urzekną opisy przyrody, historyczne wątki. Z uśmiechem będzie czytać o świątecznych obrzędach i wierzeniach ludności wiejskiej. Cenne informacje, niektóre do dziś stosowane i kultywowane zaciekawią i nie pozwolą się oderwać od lektury.

Dziękuję za możliwość przeczytania wydawnictwu Szara Godzina.


 

Podobne dobre publikacje:

"Podróże serc" - Agnieszka Panasiuk 

"Po nowe życie" - Weronika Wierzchowska

4 komentarze:

 1. Jestem ciekawa tej książki. Będę ją czytała. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękna historia, jest to pierwszy tom. Już czekam na następne, a każdy będzie o innej kobiecie - dobrze się zapowiada :)

   Usuń
 2. Ostatnio czytałam książki w podobnym klimacie, więc na razie sobie podaruje pierwszy tom. Możliwe, że szybciej sięgnę po nią w przyszłym roku kiedy będzie wychodził drugi tom.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Podlasie i wiek XIX . Juz więcej mi nie trzeba:)

  OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuje za wszystkie komentarze, porozmawiajmy o książkach i nie tylko.